Siber Güvenlik Dünyasına Hoşgeldiniz

Ulusal Siber Güvenlik Akademisi olarak sizlere bu alanda siber güvenlik & ethical hacking eğitimi , günümüz siber saldırılarında kullanılan araç ve teknikleri kullanarak, siber güvenlik konusunda sizlere saldırı ve savunma yönünden eğitimler ile sizlerin çözümler üretebileceğiniz bir siber dünya sunuyoruz .

  • Ulusal Siber Güvenlik Akademisi olarak sizlere bu alanda siber güvenlik & ethical hacking eğitimi , günümüz siber saldırılarında kullanılan araç ve teknikleri kullanarak, siber güvenlik konusunda sizlere saldırı ve savunma yönünden eğitimler ile sizlerin çözümler üretebileceğiniz bir siber dünya sunuyoruz .

Responsive Web Tasarım - 1

phaedrasara

NEFER
NEFER
Onursal Ünvan
Katılım
27 May 2018
Mesajlar
4
Beğeniler
4
Puanları
0
#1
Responsive Web Tasarım Nedir ?

Responsive web tasarım, oluşturduğumuz internet sayfalarının her cihaz genişliğine uyumlu şekilde oluşturmaya denir. İnternet sayfamızın responsive tasarıma uygun olması, her cihazda kaliteli bir görüntü sunmasını sağlar. Böylece kullanıcı internet sayfamızı ziyaret ettiğinde sayfalar arasında daha rahat gezinir ve kullanıcıya daha güzel bir deneyim sunarız.

Grid (Izgaralar)

Grid, sayfamızdaki içeriğin birbirinden dikey ve yatay çizgilere ayırdığımızda çıkan parçanın her birine denir. Gridler genellikle 12’li parçalardan oluşur fakat siz dileğinize göre bu grid sayısını arttırabilirsiniz fakat gridleri arttırdıkça sistemimiz de o kadar karmaşık hale gelecektir. Bu yüzden genellikle 12 kullanırız. Şu an pek anlamamış olabilirsiniz fakat diğer yazılarda detaylı daha detaylı bahsedeceğim.


Frameworkler

Framework, kullanıcıya kullanabileceği bazı özellikleri önceden hazırlanmış kod kütüphanelerine denir.

Neden Framework Kullanmalıyız ?
Üzerinde çalıştığımız projeyi daha hızlı tamamlamak ya da işlemlerin performansını arttırmak için veya daha pratik ve basit web sayfaları hazırlamak için kullanabiliriz. Örnek vermek gerekirse
You do not have permission to view link Giriş yap veya üye ol.
veya
You do not have permission to view link Giriş yap veya üye ol.
frameworkleri kullanabileceğimiz basit frameworklerden birisidir.

Kırılma Noktaları (Breakpoints)

Responsive tasarımda, ekran genişlikleri arasındaki geçiş noktalarına kırılma noktaları(breakpoints) deriz. Şuanda herkesin genel gördüğü ve sıkça kullandığı cihaz genişlikleri 320px, 480px, 768px, 1024px dir.