Siber Güvenlik Eğitimlerimiz

Siber Güvenlik Eğitimlerimiz İçin Tıklayınız

Siber Güvenlik Dökümanları

Siber Güvenlik Dökümanları İçin Tıklayınız

Bizimle İletişim Kurun

Uzmanlarımız Sorularınızı Cevaplamaya Hazır.

JİTEM Nedir?

Forhoux

Türk Harekat İstihbarat
Yönetici
Katılım
23 Şub 2020
Mesajlar
21
Reaction score
8
JİTEM uzunca ifade edersek Jandarma İstihbarat ve Terörle Mücadele , Anadolu Ajansı'nı haberine göre İç İşleri Bakanlığı ve Genel Kurmay Başkanlığı' ndan izin alınmadan Jandarma Komutanlığının kendi insiyatifiyle kurulmuş kontrgerilla yani terör ile mücadele konusunda faaliyet gösteren bir oluşumdu. Devlet tarafından ilk başlarda böyle bir oluşumun olmadığı söylense de ileriki zamanlarda kabul etmiştir. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nın açtığı JİTEM soruşturmasıyla bu birimler ilgili belgeler elde edilmiş ve oluşumun var olduğu tescillenmişti. Bu kurumun Güneydoğu' da faili bilinmeyen bir çok cinayetin sorumlusu olduğu söylenmektedir.

Emekli Albay Arif Doğan 1983 yılında Jandarma Genel Komutanlığı'nda iken Jandarma İstihbarat Genel Komutanlığı'nı kurdu ve 8 yıl başkanlık yaptı. İddialara göre JİTEM'in Arif Doğan kurmuştur. 14 Eylül 2008' de Ergenekon soruşturması nedeniyle göz altına alındı ve buna mukabil yapılan operasyonda Doğan’ın depo olarak kullandığı İstanbul Beykoz’daki bir evde yapılan aramalarda çok sayıda gizli olduğu ileri sürülen belgeler, 2 kalaşnikof marka tüfek, bin adet mermi ve bin boş kovan bulundu. Ağustos 2013'te İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından karara bağlanan Ergenekon davasında 47 yıl 3 ay hapis cezasına çarptırıldı.

Kimi Ergenekon davası ile yargılanan Arif Doğan ve Veli Küçük'ün liderlik ettiği JİTEM'in üyelerinin rütbe sıralaması ve isimleri :
Yüzbaşı Arif Doğan, Yüzbaşı Veli Küçük, Kıdemli Binbaşı M.T, Yüzbaşı F.P., Kıdemli Binbaşı N.K., Kıdemli Binbaşı H.K., Kıdemli Binbaşı N.C., Binbaşı H.İ., Binbaşı Cem Ersever, Binbaşı A.G., Binbaşı A.Ö., Yüzbaşı R.Ç., Yüzbaşı Y.N., Yüzbaşı N.A., Yüzbaşı A.Y., Yüzbaşı A. Kerim Kırca

Kaynaklarda 16 subayın bulunduğu JİTEM'de Cem Ersever ve Veli Küçük'ün Arif Doğan emrinde olduğu belirtiliyor. Verilen emirler ve görevlendirmeler rütbeye göre olmaması dikkat çeken hususlardan bir tanesi. Arif Doğan'ı kendi elleriyle yazmış olduğu görevlendirme listesinde JİTEM'in görev aldığı iller
Ankara, Mersin, Batman, İzmir, Şırnak, Elazığ ve Diyarbakır."

Kaynaklarda JİTEM'in subay kadrolarının ve görevlerinin yer aldığı bir diğer listede ise Küçük'ün yüzbaşı olduğu dönemde JİTEM Gruplar Komutanlığı'nda görevlendirilerek Ankara'ya gönderildiği bilgisi yer alıyor. Listede JİTEM'e ait bütün grup ve tim komutanlıklarının başında bulunan JİTEM Gruplar Komutanı'nın Arif Doğan'dan sonra Veli Küçük'e devredilmesi de dikkat çekiyor.
Ek olarak Görevlendirmelerin Jandarma Asayiş Komutanlıkları bünyesinde olması "Jandarma İstihbarat ve Terörle Mücadele Grup Komutanlığı (JİTEM)" adıyla kurulan oluşumun, istihbarat toplama dışında operasyonel faaliyetlerde bulunmasından dolayı olduğu anlaşılıyor.

Doğan'dan ele geçirilen bir belgede "örgütü geri bölgesindeki kamplarında vurabilmek maksadıyla PKK’nın ideolojisiyle ters düşen örgütlerle görüşme yapıldığı ve bu görüşmelerin bir örgütle üst seviyeye kadar ulaştığı" bilgisi yer almaktaydı. İddianamede adı açıklanmayan bu örgütün Hizbullah olduğu iddia edildi. Ergenekon iddianamesinde ayrıca JİTEM'in kuruluşunda emir-komuta zinciri içinde olmasına rağman özerk bir hale gelen yapının hukukdışı işlere bulaştığı yorumları yapıldı.Arif Doğan,emekli Albay, JİTEM’i kendisinin kurduğunu ve kendisinin dondurduğunu söyledi. Habertürk’e konuşan Doğan, Ergenekon ile ilgisinin olmadığını belirterek “Benim ilgim alakam JİTEM’ledir” diye konuştu. JİTEM'in kurucusuna göre, örgütde 10 000 kişi görev aldığını itiraf etti. Alman "Der Spiegel" dergisinde yayınlanan "Kürtlere karşı Türkiyenin kirli savaşı" haberine göre, "JİTEM Türk jandarmanın özel bölümü" dür. JİTEM itirafçısı Abdülkadir Aygan NTV’ye yaptığı açıklamada, JİTEM grubunun Türkiyenin 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel ile görüştükten sonra siyasi iradenin verdiği destekle faili meçhul cinayetler işlediğini söyledi. Aile mensublarını öldüren JİTEM'e karşı "Cumartesi Anneleri" olarak bilinen kayıp yakınları Galatasaray Meydanı’nda 300'den fazla oturma eylemlerini yaptılar. Ama Türkiye bu eylemi yasakladı.

1995 Nisan ayında TBMM faili meçhul cinayetler komisyonunun hazırladığı raporda JİTEM'in faaliyetlerinin ne olduğu anlaşılamadığı, devlet organlarının kanunlarla sınırlı görev ve yetkileri aşılıp, yasal boşluklardan yararlanıp yeni kurumlaşmalara gidildiği belirtilmiştir. Raporda JİTEM; yetkisiz, görevsiz olduğu polis mıntıkasında polisten habersiz operasyon yaptığı ileri sürülmüş, yasal dayanağı olmayan ve kuruluş amacından saparak bazı yasadışı olaylarla birlikte anılan bu teşkilâtın faaliyetlerine son verilmesi gerektiği belirtilmiştir.

Teşkilatın gözaltında tuttuğu kişilere Filistin askısı, falaka vb. yöntemlerle işkence uyguladığı ve yargısız infazlar yaptığı iddia edilir. Öldürdükleri kişilerin bazılarını gömerek gizledikleri bazılarını ise halkta korku yaratmak amacıyla bir yere attkları da iddialar arasındadır. Eski JİTEM elemanı Aygan'a göre de bölgede cinayetlerin %80'i JİTEM tarafından işlenmiştir. JİTEM adının ilk kez mahkeme tutanaklarına girdiği olay Yüksekova çetesi davasıdır. Silah ve uyuşturucu kaçakçılığı başta olmak üzere bir dizi suçtan yargılanan Yüksekova çetesi yapılanmasında Arif Doğan'ın da adı geçiyordu.

Daha detaylı bilgileri ufak bir araştırma ile bulabilirsiniz. Okuduğunuz için teşekkürler.
 
Son düzenleme:
Üst