Siber Güvenlik Dünyasına Hoşgeldiniz

Ulusal Siber Güvenlik Akademisi olarak sizlere bu alanda siber güvenlik & ethical hacking eğitimi , günümüz siber saldırılarında kullanılan araç ve teknikleri kullanarak, siber güvenlik konusunda sizlere saldırı ve savunma yönünden eğitimler ile sizlerin çözümler üretebileceğiniz bir siber dünya sunuyoruz .
ÜYE OLMAK İÇİN TIKLAYINIZ

Siber Güvenlik Eğitimlerimiz

Siber Güvenlik Eğitimlerimiz İçin Tıklayınız

Siber Güvenlik Dökümanları

Siber Güvenlik Dökümanları İçin Tıklayınız

Bizimle İletişim Kurun

Uzmanlarımız Sorularınızı Cevaplamaya Hazır.

  • Ulusal Siber Güvenlik Akademisi olarak sizlere bu alanda siber güvenlik & ethical hacking eğitimi , günümüz siber saldırılarında kullanılan araç ve teknikleri kullanarak, siber güvenlik konusunda sizlere saldırı ve savunma yönünden eğitimler ile sizlerin çözümler üretebileceğiniz bir siber dünya sunuyoruz .

Ağ Topolojileri

  • Konbuyu başlatan BlackEdition
  • Başlangıç tarihi
BlackEdition

BlackEdition

Moderatör
Yönetici
Katılım
1 Haz 2018
Mesajlar
103
Tepkime puanı
3
Puanları
18
Yaş
35
Merhaba Arkadaşlar bugun sizlere Ağ Topolojilerinden bahsedeceğim.
Sıralı Olarak
-Bus Topoloji
-Star Topoloji
-Tree Topoloji
-Ring Topoloji
-Extended Star Topoloji
-Mesh TopolojiYou do not have permission to view link Giriş yap veya üye ol.


Bus Topoloji (Yol Topoloji)


Yol topolojisi anlamına gelmektedir.Bus Topolojisinde tüm istasyonların üzerinde olduğu bir hat vardır.Bus topolojisinde yer alan tüm istasyonlar,hattan gönderilen verileri incelemekte olup,kendine ait olan veriyi almaktadır.Bus topolojisinde veri akışı çift yönlüdür veri iki yönde ilerleyerek hatta yayılır.You do not have permission to view link Giriş yap veya üye ol.


Star Topoloji (Yıldız Topoloji)


Yıldız topolojide,veri aktarımı gerçekleşebilmesi için merkezi bir birim bulunmaktadır.Bu topolojiye bağlı tüm istasyonlar merkezi birime bağlanmaktadır.Bus topolojisine göre daha iyi kullanılabilir.Bir istasyondan herhangi bir veri gönderilmesi için ilk önce merkezi birime iletmesi gerekmektedir.
Yıldız topolojisinin,Bus topolojisine göre farkı
Herhangi bir istasyon arızalandığı zaman,diğer istasyonların herhangi bir etki görmemesidir ve yıldız topolojisinde birimlere göre yüksek seviyede bir hız elde edilebilir.Maks 100mYou do not have permission to view link Giriş yap veya üye ol.


Tree Topoloji (Ağaç Topoloji)


Ağaç topolojisini hiyerarşik topoloji olarak da adlandırabiliriz.Yıldız topolojinde olan merkezi birim burada da bulunuyor ve bu birimin sorumluluğu fazladır.Adı üstünde ağaç topolojisinde bir de dallanma meydana gelmektedir ve bu dalanma arttıkça sorumluluğu az olan bilgisayarlara ulaşmaktadır.Tree Topoloji veri Merkezi gibi büyük ağların oluşumundan kullanılabilir.You do not have permission to view link Giriş yap veya üye ol.


Ring Topoloji(Halka Topoloji)


Bus topolojisine göre yapısı farklıdır.Her istasyon bir halka elemanı olarak değerlendirilmektedir vehalkada meydana gelen her bir veri tüm istasyonlara ulaşmaktadır.Bus topolojisine göre halkatopolojisinde veri akışı tek yönlü sağlanmaktadır.You do not have permission to view link Giriş yap veya üye ol.


Extended Star Topoloji (Genişletilmiş Yıldız Topolojisi)


Yıldız Topolojinin aynı işleyiş biçimine aynı çalışma mantığına sahiptir. Merkezde bulunan hub ya da switch’ e yeni hub/switch eklenmesi ile oluşturulur.You do not have permission to view link Giriş yap veya üye ol.


Mesh Topoloji (Örgü Topolojisi)


Ağa bağlı tüm cihazlar birbiri ile direkt bağlantılıdır.
 
Üst