Siber Güvenlik Dünyasına Hoşgeldiniz

Ulusal Siber Güvenlik Akademisi olarak sizlere bu alanda siber güvenlik & ethical hacking eğitimi , günümüz siber saldırılarında kullanılan araç ve teknikleri kullanarak, siber güvenlik konusunda sizlere saldırı ve savunma yönünden eğitimler ile sizlerin çözümler üretebileceğiniz bir siber dünya sunuyoruz .

• Ulusal Siber Güvenlik Akademisi olarak sizlere bu alanda siber güvenlik & ethical hacking eğitimi , günümüz siber saldırılarında kullanılan araç ve teknikleri kullanarak, siber güvenlik konusunda sizlere saldırı ve savunma yönünden eğitimler ile sizlerin çözümler üretebileceğiniz bir siber dünya sunuyoruz .

Ters Yalan Manevrası

BlackEdition

Teğmen
Onursal Ünvan

Öncelikle Herkese Merhaba Umarım Hepiniz iyisinizdir.Bugün Anlatacağım Konu Başlıktanda Anlayacağınız üzere "Ters Yalan Manevrası" Nedir Bu ? Veya Nasıl Yapılır ? Her Detayı ile Sizlerle Paylaşacağım.

Önce Yalan Söyleyen Kişilerin Nasıl Tavırlar Sergilediğini Kısaca Özet Geçelim :

* Normal şartlar altında el hareketleri kişinin konuşmasıyla uyum içerisindedir Ancak yalan söyleyen kişinin el hareketleriyle konuşması arasında bir uyumsuzluk vardır Yani kişinin bedeni söylediği şeyleri tasdik edecek şekilde değil uyumsuz ve farklı bir dilde hareket eder Ya da yalan söyleyen kişi elleriyle aynı hareketi tekrarlamaya başlar yani elleriyle sürekli aynı hareketi yapar durur

* Kişinin hafifçe öksürmesi de yalan söylediğinin başka bir belirtisidir Kişi boğazını temizlemek maksadıyla hafifçe öksürür çünkü bedeni söylenilen yalanı kabul etmemekte ve onu dışarı atmak istemektedir Öksürmekte bedenin otomatik olarak verdiği bir tepkidir Öksürmenin zaman kazanmak içinde uygulandığı görülmektedir

*Gözleri kaçırmak ve korkudan gözbebeklerinin küçülmesi de yine yalan söylenildiğinin bir ipucudur Yalan söyleyen bir kişi karşısındaki kişiyle göz teması kurmaktan kaçınır Kişi konuşurken ya sürekli başka şeylerle ilgilenmeye ya da başka taraflara bakmaya çalışır Kafasını karşısındaki kişinin bulunduğu taraftan başka taraflara çevirir ya da gözlerini sağa sola aşağı yukarı oynatır

Yalan Söyleyen kişilerin genelde yaptığı 8 Davranış "The BOdy Language of Liars" Kitabından Alıntıdır.

* HIZLICA KAFASINI ÇEVİRMEK
* HAREKETSİZCE DURMAK
* İÇGÜDÜSEL OLARAK VÜCUDUN HASSAS YERLERİNİ KAPAMAK
* AĞZINA DOKUNMAK VEYA AĞZINI KAPAMAK
* KONUŞMANIN ZORLAŞMASI
* GÖZÜNÜ KIRPMADAN BAKMAK
* ÇOK FAZLA BİLGİ VERMEK
* ÇOK FAZLA ÖFKELENMEK

Gelelim Ters Yalan Manevrasına Nedir ? Nasıl Yapılır ?

RD Olarak Tanımladığımız Bu Manevra tamamen şüphe üzerine dayalı insanların en hassas olduğu Zamanlarda Yapılması gereken bir tekniktir.ister sanal alemde olun isterseniz yüz yüze olun bu manevra herdaim yapılır.Aslında birçoğunuz bunu hatırlayacaksınızdır.Bu Teknik Karşınızdaki Kişinin Size Söylediği Yalan Karşılığında Sizde O Doğrultuda Karşınızdaki kişiye Yalan Söylemeniz ile gerçekleşir.Buradaki amaç karşınızdakini yanıltarak onu takip ettiğiniz düşüncesine kapılmasına sebeb olmaktır.Emin Olun Genelde Karşınızdaki Kişi Yalanı Size İtiraf Edecektir.En yakın arkadaşınız dahi olsa bir insana güvenmek gerçekten çok zordur.siz "o bana yalan söylemez ki en sevdiğim arkadaşımdır o benim" kelimesini söylersiniz.karşıdan gelen bir ses duyarsınız "ben sana yalan söylemedim hiçbir zaman sende benim en sevdiğim arkadaşımsın kısacası sırdaşımsın" Peki Soruyorum Sizlere En yakınınız dahi olsa güvenmediğiniz birileri varmıdır ? Özel Değil ise Yorumlarda Mutlaka Paylaşın bu Konu Hakkında Düşüncelerinizi !

Not : Konuşmanızda Herdaim Uzun Sohbetle Başlayıp Dikkatini Dağıtın Karşınızdaki Kişi Tanıdık ise Onun en sevdiği konulardan Bahsedin bu teknik sadece size yalan söylendiğinde yada siz öyle hissediyorsanız yapılır.

Gelelim Örneklemeye :

+Kanka Merhaba Nasılsın ?
-iyiyim kanka sen nasılsın ?
+iyiyim bende Napıyorsun nerdesin ?
-hiç ya öyle evdeyim babamla arabayı temizliyorduk baya kirlenmişti sen napıyorsun nerdesin ?
+bende takılıyorum öyle boşboş.
-anladım kanka
+Okula Gittin mi dün ? Ben gitmedim.

Buradaki Senaryoda Karşıdaki kişinin yalan söylediğini hissettim.amaç yalanını ortaya çıkarmaktır.Halbuki okula gitmiş bunu biliyorum fakat bana yalan söylüyor bende RD Tekniğini uygulayarak itiraf ettireceğim.

-Bende gitmedim ya öyle yattım tüm gün
+Buse seni görmüş dün okulda

Burada Sadece Ona Yalan Söyledim Halbuki Buse onu görmedi tamamen sahte senaryodur.

-Nasıl ya imkansız ben tüm gün evdeydim zaten sana söylemiştim gitmeyeceğimi
+buseyle karşılaştık seni gördüğünü söyledi
-tamam kanka dün okula ya ne bilim hoca yok yazar diye bi uğradım

Gördüğünüz gibi zor durumda kaldı ve yalanını itiraf etti.bu şekilde Öğrenmiş olduk.bu teknik basit bir tekniktir fakat emin olun güven konusunda sizleri geliştirecektir.SM yapabilmek için karşınızdaki insanı iyi bir şekilde idare etmek gereklidir.hem kendinize hem karşıdakine güven gereklidir.
Buradaki senaryoda ben sadece bana yalan söylendiğini hissederek bu tekniği uyguladım amacım size bu tekniği göstermekti.
diyelim ki yalan söylemedi ve o gün okula gitmemiş.
Kısadan Bahane bulup "Takılıyordum be kanka şaka yaptım bende tüm gün yattım" yanıtı verilebilirdi.
bu tamamen sizlerin hayal gücüne ve tasarlama yeteneğinize kalmış birşeydir.

Yararlandığım Kaynaklar :

bilgiustam.com
hasansabrikayaoglu.com
wikipedia.org

Makalemi Okuduğunuz için teşekkür ederim mümkün olduğunca sizlere bildiklerimi anlattım umarım faydalı olmuştur bir kusurum var ise af ola yorumlarda eksiklerim varsa tamamlayınız hepinize iyi forumlar dilerim.